Мені до рук потрапило дуже цікаве дослідження – порівняльна таблиця цін на медикаменти та вироби медичного призначення за 2004-2013 роки. У цій таблиці – ціни на 19 медикаментів переважно вітчизняного виробництва, які невпинно зростали рік за роком.
Деякі за неповних 9 років зросли у 20 (!) разів. Наприклад, Омнопон 2% 1 мл №5 у 2004 році коштував 4 грн., зараз – більше 80 грн. Сироватка протиправцева №5 виросла у ціні з 35 грн. до 272. Це більше, ніж у 7 разів. Більшість ліків подорожчали за цей час не менше ніж у 5-6 разів. А середня зарплата в Україні, між іншим, за цей час піднялася всього у 4,7 рази. Можна довго розбиратися, чому ліки у нас постійно дорожчають і коштують на 30% більше, ніж у найближчих сусідів Росії й Білорусі. Мова не про це. Головне – ліки й далі зростатимуть у ціні. Ну, по-перше, на носі – сезон вірусів, і українці вже почали піднімати рентабельність численних аптек і аптечок масовою скупкою антивірусних препаратів, на що нас спонукає реклама й лікарі, які сидять на голці фінансових ін’єкцій фармвиробників, бо ті будь-що хочуть продати свій «незамінний» товар. По-друге, зі 140 фармацевтичних підприємств, які випускають ліки, лише 14 (за даними Держлікінспекції) мають відповідні стандарти виробництва, прийняті у Європі. Хочемо у Європу – мусимо модернізуватися і переобладнуватися. Тільки, як водиться, платити за це доведеться знову ж таки простим українцям в аптеках. До речі, в ЄС нині ліки дорожчі за наші не менше ніж на 15%. Але й це ще не все. Є й по-третє. Це ми самі, що стимулюємо фармацевтів і продавців. Уже котрий рік в Україні говорять про заборону реклами лікарських засобів, а далі слів руки не доходять. Звичайно, фармацевти в цьому не зацікавлені, бо як же вони будуть нас зомбувати? А те, що вони нас зомбують, сумнівів немає. Набивай черево, скільки влізе чи й більше – випив пігулку, і все нормально, можеш пити-гуляти до ранку – знов поможе чарівна пігулочка, з носа полило – чарівні бризки прийдуть на допомогу. І так далі – там помастив, там закапав… Не життя, а якийсь рай. І так у нього хочеться. Бо там все можна і від усього врятують. Хай навіть він і фармацевтичний. А те, що Україна, не дивлячись на цей рай, займає перше місце в тій-таки Європі за смертністю через серцево-судинні захворювання, то, так би мовити, недоробки. Звичайно, нам здається, що випити пігулку в разі нездужання набагато простіше, ніж слідкувати за своїм здоров’ям весь час – займатися спортом, слідкувати за харчуванням, не зловживати спиртним, не палити, не переїдати, намагатися повноцінно відпочивати. Та й випити пігулку набагато простіше, ніж заварити, наприклад, шипшину чи ромашку, або настояти прополіс, як це робили наші бабусі. Між іншим, настоянка прополісу допомагає при безлічі хвороб – її маленькими ложечками п’ють зранку для підвищення імунітету і зміцнення організму, мажуть суглоби і місця переломів, заживляють рани, знімають головний біль… Та скільки є народних рецептів, які реально допомагають зберегти здоров’я! Але ж це все треба заварювати, запарювати, проціджувати, настоювати. Хоч і коштує копійки, а все ж зайвий клопіт! А дивишся рекламу і навіть думати не хочеться, що здоров‘я – це щоденна кропітка праця, нагорода за яку – повноцінне життя!
P.S. Щоб отримати еліксир здоров’я, треба настояти 100 грамів прополісу на 1 літрі спирту 12 днів. Обов‘язково в темному місці. А потім по 5 крапель пити тричі на день, бажано після їжі. Будьте здорові!